CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJA

Chłodnictwo i klimatyzacja to dziedzina nauki i techniki od dawna zajmująca ważne miejsce w łańcuchu rozwoju technologicznego i inżynieryjnego budynków mieszkalnych, biur czy powierzchni handlowych. Nowoczesne sieci sklepów czy galerii handlowych wykazują zapotrzebowanie na coraz to nowsze i efektywniejsze rozwiązania z zakresu chłodnictwa i klimatyzacji. Czynnikiem motywującym rozwój technologii systemów klimatyzacji są coraz to większe powierzchnie na których przyszło instalować układy chłodzące i utrzymujące wilgotność oraz temperaturę powietrza na określonym poziomie. Obecnie chłodnictwo i klimatyzacja różnią się znacznie od układów stosowanych kilkanaście lat temu. Ogromnym plusem nowoczesnych instalacji chłodniczych jest to, że większość z nich działa wykorzystując skomplikowane algorytmy sterowania oraz liczne systemy czujników również sprzężone z wbudowanym układem sterowania zapewniającym automatyczne bądź półautomatyczne sterowanie systemem klimatyzacji. Rozwój chłodnictwa i klimatyzacji idzie w kierunku w którym zmierzają wszystkie dziedziny wiedzy łączące fachową wiedze inżynierów - projektantów i programistów elektroników. Najważniejszym jednak postępem w dziedzinie chłodnictwa jest powolna rezygnacja z gazów zatruwających i niszczących atmosferę a wykorzystanie ich bezpieczniejszych zastępników.

Klimatyzacja jeszcze kilkanaście lat temu określana była jako zbędny luksus i wyróżniała domy ludzi zamożnych. Czasy sie zmieniły i klimatyzację może posiadać w domu każdy. Stało się tak dzięki wciąż postępującej na przód technologii zarządzania wspomnianymi systemami. Obecnie dzięki wykorzystaniu zaawansowanego oprogramowania sterowaniem klimatyzacją dla biura czy układem chłodniczym dla magazynu, może sterować jedna osoba która wystarczy, ze przejdzie proste szkolenie. Właśnie dostępność i łatwość obsługi jest jednym z argumentów które przedstawiają zwolennicy rozwoju klimatyzacji.

Ogromne postępy poczyniły zakłady dla których chłodnictwo było zawsze tematem trudnym, chodzi tutaj oczywiście o zakłady przetwórstwa warzywnego czy chłodnie mięsne, będące magazynami przetworów, czy wręcz zamrożonych owoców. Nowoczesne układy chłodnicze zapewniają ogromną efektywność chłodzenia przy coraz mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Do takich cech układów chłodniczych i klimatyzacyjnych dążyć będą ich projektanci a oczekiwać takich parametrów będą ich późniejsi użytkownicy